سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس دلیل کاهش صادرات گاز ایران را مشکل نقل و انتقال پول به دلیل تحریم‌ها، نداشتن تهاتر با دیگر کشورها، دیپلماسی ضعیف اقتصادی و.. دانست.

اسدالله قرخانی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درخصوص برخی اظهارات کارشناسان حوزه نفت و گاز مبنی بر اینکه ایران در حال از دست دادن بازار جهانی و منطقه‌ای گاز حتی صادرات به ترکیه است، گفت: صادرات گاز در منطقه در سه سطحLPG ، LNG و گاز طبیعی انجام می‌گیرد که LNG در ایران به دلیل نداشتن تکنولوژی لازم تولید نمی‌‎شود و دانش فنی آن نیز در انحصار چند قدرت بزرگ است که رابطه خوبی نیز با ایران ندارند.

گاز آمریکا به بازارهای تحت انحصار ایران صادر می‌شود

نماینده مردم علی‌آباد کتول در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: همچنین اگرچه LPGتوسط پتروشمی‌ها، پالایشگاه‌های گاز و مقداری کمی نیز از طریق پالایشگاه‌های نفتی تولید می‌شود اما تولید آمریکا در این بخش بالا است تا جایی که حتی گاز آمریکا به بازارهای جنوب شرقی آسیا- که در انحصار ایران بود- نیز صادر می‌شود.

ایران در نقل و انتقال پول به‌دلیل تحریم‌های امریکا با مشکل رو به رو است/ روس‌ها گاز را به قیمت پایین‌تر از ایران به ترک‌ها می‌دهند

وی با بیان اینکه اگرچه اکنون ایران همچنان به بازارهای جهانی و منطقه‌ای، صادرات گاز دارد اما در بحث مرتبط با نقل و انتقال پول به دلیل تحریم بانک‌های ایرانی توسط امریکا با مشکل رو به رو شده است، افزود: در مورد از دست دادن بازار ترکیه نیز باید گفت؛ به دلیل آنکه روسیه گاز را با قیمت پایین‌تر به این کشور صادر می‌کند ترک‌ها به سمت گاز روسیه گرایش پیدا کرده‌اند، درمورد عراق نیز رئیس‌جمهور در آخرین سفر خود به این کشور خبر از مرتفع شدن مشکل نقل و انتقال پولی داده است.

حل مشکل ایجاد شده برای صادرات گاز با  شناور کردن قیمت

قرخانی حل مشکل ایجاد شده برای صادرات گاز به بازارهای منطقه‌ای و جهانی را در شناور کردن قیمت دانست و افزود: باید در قیمت‌گذاری‌ها واقع‌بینانه عمل کرد، همچنین نقل و انتقالات پولی صرفا با دلار را به ارزهای مورد قبول طرفین تغییر داد نه آنکه مبادلات حتما دلار انجام بگیرد.

تهاتر راه دیگر برای غلبه بر کاهش فروش گاز به بازارهای جهانی و منطقه‌ای

این نماینده مجلس راه دیگر بر غلبه کاهش فروش گاز به بازارهای جهانی و منطقه‌ای را تهاتر دانست و افزود: به‌عنوان مثال ورود هر کالایی از دیگر کشورها به شرط فروش گاز به آن‌ها باشد یا باید بازارهای جدید برای فروش گاز پیدا شود، البته این کار وظیفه تجار و دیپلمات‌های اقتصادی است، درواقع باید به تجار اینگونه تفهیم شود نه آنکه دلار نفت یا دلار نیمایی در اختیار آن‌ها قرار داده شود و دیگر پیگر عملکردشان نبود.

ضرورت تقویت دیپلماسی اقتصادی

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی بر تقویت دیپلماسی اقتصادی ایران تاکید کرد و افزود: رفتن این راه بدون اعمال شرایط فوق و عملکرد جداگانه هر یک از وزارتخانه‌ها بی‌نتیجه خواهد ماند./