سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه از ابزارهای منطقه، قواعد قوانین بین‌المللی و امکانات منطقه ای درمقابل رفتار ترامپ حتماً استفاده خواهیم کرد، گفت: ترامپ در واقع اعلام جنگ کرده و معنی ندارد ما از ابزار خود استفاده نکنیم.

اسدالله قره خانی الوستانی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به سخنان ترامپ در سازمان ملل متحد و تاکید بر اینکه "اوپک دارد دنیا را تیغ می زند"، گفت: قبل از  تهدیدهای نفتی ایران توسط ترامپ یا تصمیمات رئیس جمور آمریکا درباره برجام، بازار نفت متعادل بوده و تلاطم و آشفتگی را در بازار نفت نمی‌دیدیم.

وی افزود: حتی مطرح شده بود که در برخی کشورها یک افزایش سهمیه را داشته باشند و وزیر نفت ایران هم اعلام کرد که طبق سهمیه ای که در نوامبر ۲۰۱۶ در اوپک تصمیم گرفته شد، نیازی به افزایش سهمیه نداریم و کشورهایی که نفت تولید نکردند می توانند تولید کنند.

ترامپ وضعیت بازار بین‌المللی را نامتعادل کرده است، نه اوپک

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه زمانی که ترامپ آمد و تهدید کرد که صادرات نفت ایران به صفر می رسانیم و شوک را در بازار ایجاد کرد،ادامه داد: ترامپ وضعیت بازار بین‌المللی را نامتعادل کرده است، نه اوپک.

وی با اشاره به همگرایی جمعی در اوپک ادامه داد: اوپک همیشه بازار نفت را مدیریت کرده و توازنی را بین عرضه و تقاضا انجام می داد، که قیمت تقریبا ۶۰ یا ۶۵ دلار باقی بماند.

بیشتر بخوانید:

نماینده مردم علی آباد کتول در مجلس با بیان اینکه ترامپ این کار را انجام داده و نمی تواند انتظار داشته باشد که شوک وارد بازار نشود و قیمت نفت نوسان و افزایش پیدا نکند، تاکید کرد: زمانی که بالغ بر ۲ میلیون بشکه نفت از  ناحیه اعضای اوپک از سبد عرضه خارج شود، افزایش قیمت خواهیم داشت؛ نفتی که Ap های خاصی هم دارد و متناسب با پالایشگاه خاصی است و تنظیماتی که در پالایشگاه ها ایجاد شده متناسب با نفت ایران است.

وی با اشاره به صحبت های ترامپ در سازمان ملل متحد مبنی بر مقصر جلوه دادن اوپک در افزایش قیمت نفت تاکید کرد: حرف ترامپ بی اساس است و حتی بر اعضای اوپک فشار آورده که افزایش تولید بدهند.

قره خانی با اشاره به جلسه اخیر اوپک در الجزایر، تاکید کرد: دهمین نشست کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق اوپک و غیراوپک (JMMC) برای رصد تحولات بازارهای جهانی نفت خام با محوریت نظارت بر توافق کاهش عرضه نفت اول مهرماه در الجزیره برگزار شد و قرار بود وزیر نفت و خود بنده هم در آن حضور داشته باشنیم اما آنها یک طراحی دیگری را انجام دادند. به صورت رسمی می خواهند جایگزین ایران بشوند برای عرضه نفت و ما هم متوجه این مسئله شدیم در این نشست اخیر شکست شرکت نکردیم هر تصمیمی که گرفته شود در ناحیه ایران که عضو تاثیرگذار اپیکم است قابل قبول نیست و آنها نتوانستند تصمیمی بگیرند.

جمهوری اسلامی عضو موثر اوپک باقی خواهد ماند

وی با اشاره به اعلام آمادگی برخی کشورها از جمله عربستان و امارات برای جایگزینی سهم نفت ایران در اوپک، ادامه داد: آنچه را که ادعا می‌کنند غیررسمی است، یعنی تولید خارج از سهمیه اوپک است. از جمله کشورهای عضو اوپک مانند عربستان امارات و کشورهای غیراوپکی مثل روسیه و عراق شنیده شده که افزایش تولید را پذیرفته اند؛ قطعاً تحت هیچ شرایطی ایران راضی به این موضوع نیست.

قره خانی با بیان اینکه موضوع حتماً در حافظه مردم، دولت و وزارت نفت ایران خواهد ماند،ادامه داد: ایران به عنوان عضو موثر اوپک باقی خواهد ماند، اینکه یک کشوری با قلدری بخواهد از ابزارهایش استفاده کرده و مانع صادرات ما بشود؛ حق ما را تضعیف کند و باقی کشورها بیایند و از او حمایت کنند،برای مردم ایران قابل قبول نیست.

ایران در مقابل رفتار ترامپ دست بسته نیست

نماینده مردم علی آبادکتول در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ایران در زمان و مکان مناسب عکس العمل مناسب و به جایی را برای این کار غیراخلاقی، غیر دیپلماتیک و غیرسیاسی انجام خواهد داد، گفت: این یک واقعیت است.

وی با اشاره به اینکه ترامپ از همه ابزارهای خود برای کاهش صادرات نفت ایران، جایگزینی سهم نفت ایران در اوپک و گرفتن سهم ایران در اوپک استفاده می کند، تاکید کرد: در نهایت ایران هم از ابزار تاثیرگذار خود در اوپک استفاده خواهد کرد.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه ایران در مقابل رفتار ترامپ دست بسته نیست، تصریح کرد: جمهوری اسلامی از ابزارهای  منطقه، قواعد و قوانین بین‌المللی، امکانات منطقه ای  خود حتماً استفاده خواهیم کرد، ترامپ در واقع اعلام جنگ کرده و معنی ندارد ما از ابزار خود استفاده نکنیم./