نماینده مردم شهرستان علی آباد کتول و سخنگوی کمیسیون انرژی در مجلس شورای اسلامی در دیدار با رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران گفت: کسانی که درآمد مکفی و بالایی دارند باید بخشی از هزینه های بیمه ای خود را پرداخت کنند تا بیمه سلامت بتواند به اقشار ضعیف خدمات ارایه کند چراکه منابع ما، محدود است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بیمه سلامت ایران؛ اسدالله قره خانی آلوستانی نماینده مردم شهرستان علی آباد کتول و سخنگوی کمیسیون انرژی در مجلس شورای اسلامی افزود: من، شخصا با ماموریت های سازمان بیمه سلامت ایران آشنا بودم و می گویم که دولت در سالهای اخیر حرکت بسیار خوبی را برای مردم انجام داد تا کسانیکه هیچگونه پوشش بیمه ای نداشتند را بیمه کند و در تاریخ بیمه ای ایران این کار، بعنوان یک کار بزرگ ثبت خواهد شد.


وی خاطر نشان کرد: البته پیش بینی می شد به اینکه ما با بیمه کردن و گستردگی خدمات به سبب تعداد افراد، قطعا با کمبود هزینه روبرو شویم. چرا که بنا را بر این گذاشتیم که هرکس بیمه ندارد بیمه شود و از طریقی هم خدمات متنوعی را به این گروه اختصاص دادیم پس قطعا هزینه ها افزایش پیدا می کند. در ابتدا سیاستگزاران همه یک هدفی را دنبال می کردند که هیچ ایرانی بدون بیمه نباشدو از خدمات بیمه ای برای درمان بهره مند گردند اما اگر بخواهیم به همین شکل برای همگان دفترچه رایگان صادر کنیم دیگر نمی توانیم هزینه های آن را پرداخت کنیم. قره خانی الوستانی اظهار کرد: ما منابع نامحدودی نداریم که بخواهیم همه را رایگان بیمه کنیم و اینجا عقل حکم می کند که افراد توانمند و به عبارتی اغنیا حق بیمه شان را پرداخت کنند تا اینکه بشود از قِبَل آن ها، طبقات پایین جامعه را با حداقل پرداخت از جهت حق بیمه ای، یا بصورت رایگان خدمت رسانی کرد.


وی ضمن اهمیت بالای این کار در کشور و لزوم حمایت تمامی مسئولین گفت: فرقی ندارد که این کار در وزارت تعاون انجام شود یا وزارت بهداشت. این ها هر دو یکی هستند اما، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی چون ارائه دهنده خدمات است و از طرف دیگر راحت تر می تواند بین منابع و مصارف تعادل برقرار سازد و واقع بینانه جلو برود؛ می بایست کل کار را زیر چتر خود ببرد.


 این مقام مسئول افزود: در حال حاضر جایی که خدمات درمانی در حال عرضه شدن است وزارت بهداشت است و بر اساس منابع محدودی که وجود دارد توزیع منابع را اولویت بندی می کند. من از این جهت این جابجایی را مناسب می بینم که دیگر از حالت تزلزل در منابع خارج شده و شاهد تعارضات نخواهیم بود و تنها مشکل باقیمانده کمبود منابع است که باید تلاش کنیم برای افزایش سرانه ها تا با مشکل بودجه ای مواجه نشویم.


نماینده مردم شهرستان علی آباد کتول و سخنگوی کمیسیون انرژی در مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: اگر می خواهید که سازمان بیمه سلامت ایران مستمرا به خدمات بیمه ای خود ادامه دهد و پایدار باشد باید حتما بر این اساس جلو برویم که تنها محرومین از پرداخت حق بیمه معاف باشند در غیر این صورت حتما در آینده با شکست مواجه خواهیم شد. شاید آن کسی که پول دارد و در حال حاضر تحت پوشش بیمه رایگان است اگر زمانی بیمه اش حذف شد بتواند از بخش خصوصی خدمات را دریافت کند اما طبقات پایین مستاصل می شوند. پس باید هرچه زودتر سبک و صیاق را تغییر داده و به این سمت حرکت کنیم.