سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس گفت: طرح فریز نفتی تمدید می شود.

اسدالله قره خانی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزای خانه ملت، با اشاره به برگزاری نشست هفته جاری سران اوپک، گفت: با توجه به موفقیت هایی که در دو دوره اخیر درباره فریز نفتی بین اعضای اوپک رخ داده و اتفاق نظری که بین کشورهای اوپک و غیر اوپک وجود داشت، کشورهای تولیدکننده نفت به این نتیجه رسیدند که سیاست کاهش سقف تولید را برای یک دوره دیگر تمدید کنند و بتوانند سقف تولید را در همین میزان کنونی حفظ کنند.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه عربستان در حال حاضر کسری بودجه 40 تا 50 میلیارد دلاری را تجربه می کند، افزود: در حال حاضر توازن دقیقی بین عرضه و تقاضا برقرار نیست و مازاد تولید وجود دارد، اما همین سیاست فریز نفتی سبب شده که قیمت نفت افزایش یابد و مرز 60 دلار را پشت سر بگذارد و حتی نفت شمال به بالای 63 دلار برسد به همین دلیل گمانه زنی ها بر این بوده که این سقف حفظ شود.

مقرون به صرفه شدن تولید نفت شیل با افزایش قیمت

وی با اشاره به اینکه با افزایش قیمت نفت در چند بخش چند اتفاق رخ می دهد، ادامه داد: با افزایش قیمت نفت سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران در کانادا و نفت شمال و مکان هایی که سرمایه گذاری بیشتری را می طلبد مقرون به صرفه می شود و تولید نفت در این بخش ها افزایش می یابد.

نماینده مردم علی آبادکتول در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه در حال حاضر سرمایه گذاران با توجه به کم بودن قیمت نفت به سمت و سوی تولید نفت شل نمی روند، اما اگر قیمت نفت افزایش یابد به سرمایه گذاری در این بخش گرایش پیدا می کنند، یادآور شد: با افزایش قیمت نفت، سرمایه گذاری و ورود تکنولوژی در نفت شیل رشد می کند و نه تنها آمریکا بلکه سایر کشورها به نفت شیل ورود می کنند و مازاد عرضه رخ می دهد.

گرایش سرمایه گذاران به بازیافت نفت با افزایش قیمت

وی با اشاره به اینکه عربستان در حدود 10 میلیون بشکه در روز نفت تولید می کند، افزود: با گرانی قیمت نفت سرمایه گذاران به بخش بازیافت که مستلزم تکنولوژی و سرمایه گذاری خاص است گرایش می یابند، اما بازار نفت تا یک میزان خاصی کشش دارد و اگر قیمت نفت بیش از حد گران شود، مصرف کنندگان به سراغ سوخت جایگزین می روند و از زغال سنگ و سوخت های تجدیدپذیر استفاده می کنند.

قره خانی ادامه داد: قیمت نفت بین 65 تا 70 دلار کشش دارد، اما اگر بیش از این مقدار شود بازار به سمت سوخت های دیگر گرایش می یابد و این سبب کاهش قیمت نفت می شود.

 سخنگوی کمیسیون انرژی با اشاره به یکی دیگر از پیامدهای افزایش قیمت نفت، تصریح کرد: با افزایش قیمت نفت به همان نسبت خدمات نفت در بخش تولید، فرآوری، تجهیزات و خدمات فنی و مهندسی افزایش می یابد، اما شرکت هایی که توانایی و دانش فنی را دارند محدود هستند و حق انتخاب دارند که این رقابتی بین تولیدکنندگان نفت ایجاد می کند و بر همین اساس ممکن است قیمت های ارائه خدمات را بالا  ببرند./