سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: شورای عالی نظارت بر منابع هیدروکربنی بر تمام مراحل اجرای قرارداد با توتال نظارت می‌کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، اسدالله قره خانی در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 21 تیرماه) مجلس شورای اسلامی در جریان ارائه گزارش وزیر نفت از قرارداد نفتی با توتال فرانسه به نقش نظارتی مجلس اشاره کرد و گفت: جدا از افزایش تولید و بهره برداری از میدان مشترک، به واسطه این قرارداد انتقال تکنولوژی را خواهیم داشت که مسئولیت آن بر عهده شرکت پتروپارس است.

نماینده مردم علی آباد کتول در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه ورود شرکت‌ها باید فرصتی برای تقویت شرکت‌های داخلی و ایجاد اشتغال و استفاده از حداکثر ظرفیت‌ آنها شود، عنوان کرد: تا 70 درصد این اختیار در داخل کشور وجود دارد که از این ظرفیت استفاده می‌شود؛ ضمن اینکه اعمال نظارت بر قرارداد مهم بوده،چراکه با شرکت‌هایی روبرو هستیم که به لحاظ حقوقی،فنی و مدیریتی حرفه‌ای هستند.

قطر روزانه 400 هزار بشکه نفت از محل میدان مشترک گازی برداشت می‌کند

وی افزود: نقش نظارتی شورای عالی نظارت بر منابع هیدروکربنی که شامل دادستان کل کشور، روسای کمیسیون انرژی و بودجه و وزیر نفت است باید با دقت صورت گیرد؛ چرا که درحال حاضر صادرات قطر از محل میدان مشترک گازی 30 درصد است؛ درحالی که سهم ایران تنها یک درصد است؛ از این رو باید بحث سرمایه گذاری و تکنولوژی و دانش فنی اجرا شود، چراکه تاکنون پروژه LNG پیشرفتی نداشته و خط لوله‌ای به پاکستان و هند کشیدیم اما نتیجه‌ای نداشت و قطر جایگزین ما شد.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه قطر روزانه 400 هزار بشکه نفت از محل میدان مشترک گازی برداشت می‌کند، خاطر نشان کرد: سهم ایران از این زمینه تنها 25 هزار بشکه است که با تقویت آن زمینه ایجاد اشتغال نیز فراهم می‌شود./